تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

گزارش برنامه دوچرخه سواری گچسر به طالقان

  تاریخ و زمان حرکت:

  1395/06/12 ساعت 05:00 صبح از کرج

   

  تاریخ و زمان بازگشت (به کرج):

  1395/06/12ساعت 21:00

  مسیر سنگین گچسر به طالقان به واسطه فاصله مبدا و مقصد آن از جمله مسیرهای جذاب برای ان دسته از دوچرخه سوارانی است که به دنبال مسیرهای دشوار برای رکابزنی هستند. این مسیر یک مسیر فنی به لحاظ تکنیک به حساب نمی آید بلکه یه مسیر استقامتی است.

  یکی از روستاهای مابین راه در این مسیر روستایی با نام آزادبر است که به واسطه قرار گرفتن در شمالی‌ترین نقطه استان البرز و در قلب رشته کوه‌های البرز مرکزی نقطه‌ای سردسیر است که برای طبیعت گردی از جاذبه شگفت انگیزی برخوردار است. وجود رودخانه‌ای زلال و خروشان که از جناح شمالی قله هفت خوان و ونتار سرچشمه می‌گیرد به همراه رودخانه‌های کوچکی که از ارتفاعات آرنگ چال به آن می‌پیوندد دست در دست یکدیگر نهاده فضای پر جاذبه‌ای را به وجود آورده‌اند. از این روستا رو به غرب، جاده خاکی قرار دارد که آزادبر را توسط گردنه موسوم به عسلک به طالقان متصل می‌کند.

  با عبور از مراتعی زیبا و دشتهایی پر گل و سرسبز و رودخانه ای زیبا مسیر به مرور به سمت گردنه مشخصی (گردنه عسلک) ارتفاع می گیرد.

  پس از توقفی کوتاه وارد جاده خاکی به طرف گردنه عسلک شدیم و پس از 2 ساعت رکاب زدن در ساعت 10 به گردنه عسلک رسیدیم. پس از صرف صبحانه و استراحت یک ساعته در ارتفاع 3100 متری گردنه در ساعت 11 وارد دره طالقان شدیم.


  بر فراز این گردنه ارتفاعات و چشم اندازهای مهمی از البرز غربی و همچنین ابرهای شمال کشور که از فراز خط الراس ها عبور کرده اند دیده می شود. با فرود از گردنه در جاده ای خاکی و پرفراز و نشیب، طبیعت زیبا، بکر و متفاوت دره طالقان پدیدار می گردد. با عبور از این مسیر به اولین آبادی طالقان به نام "گراب" با طبیعتی زیبا و صخره هایی بلند و اعجاب انگیز بر فراز آن خواهیم رسید.

  در ادامه و در جاده ای همچنان خاکی که حالا مناسبتر از قبل به نظر می رسد، از آبادیهای دراپی، گته ده، دو راهی اسکان، خچیره، جوستان و دره سر سبز و پردرخت طالقان عبور کرده و پس از مدتی نه چندان کوتاه به شهرک و سد زیبای طالقان می رسیم.

  تیم در ساعت 16 وارد شهر طالقان شد و پس از صرف نهار در ساعت 18 با دستگاه وانت راهی کرج شدیم و نهایتا برنامه در ساعت 21 در کرج به پایان رسید.
   

  توجه1:  این مسیر تا گردنه عسلک فاقد چشمه آب خوراکی بوده لذا گردشگران می بایست کوله مناسب جهت  حمل حداقل 2 لیتر اب همراه داشته باشند. و کمی بعد از گردنه به طرف طالقان چشمه دائمی وجود دارد .

  توجه2:  به همراه داشتن تنقلات و میوه در طول مسیر به گردشگران پیشنهاد می شود.

  مسافت و شیب مسیر:

    مسیر 60 کیلومتری شامل 12 کیلومتر خاکی و سربالایی در ابتدای مسیر و 48  کیلومتر سرپایینی است که بخشی از ان خاکی و قسمت آخر مسیر آسفالت خواهد بود.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 22 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160146
 • بازدید امروز :68179
 • بازدید داخلی :3878
 • کاربران حاضر :130
 • رباتهای جستجوگر:316
 • همه حاضرین :446

تگ های برتر